Tavaszi zsongás 2016-2017 összehasonlítás, visszatekintés :)

Kedves Olvasók!

2017 májusának végefelé járunk, és még csak az alapozásnál tart az építkezés. Hogy miért, azt most elárulom. Kiemelem a régi szöveget kékkel, majd odaírom az aktuális állapotokat feketével. :) Kicsit keserűbb a valóság, mint egy éve, mikor egy méterrel a föld felett nekifogtunk. A lényeg, hogy most már halad, teszek majd fel képeket is, de mint látható, igen sokat kellett várnunk. Lássuk, miért is...

A március a kivitelező kereséséről, infógyűjtésről szólt, egyfajta ráhangolódást jelentett. Először is láttuk, hogy a költségvetésünkbe nem fog beleférni egy nehéz szerkezetes ház, vagy legalábbis semmiképp sem egy akkora, amiben el tudjuk képzelni három gyerek felnevelését. Akárhány alaprajzot rajzoltam, mindig azt láttam, hogy a 85-90 nm körüli érték az, amivel ki tudnék egyezni. (Aki néhány kompakt alaprajzot szeretne látni, ajánlom a novodom.hu-t, mi a RITA nevű alaprajzba szerettünk bele, azt telefonos érdeklődésnél kb. 23 millióra becsülték, tehát a kalkulátoruk tájékoztatásnak jó lehet, de semmiképp sem pontos, inkább a telefont javaslom.. Költségbecslésre pedig érdemes lehet költeni, pl. ezen a honlapon nagyon jól érthető cikkek mellett költségbecslést is lehet kérni.) Elkezdtük hirdetni a lakást is, hátha kapunk egy jó ajánlatot, és megússzuk az ingatlanos költségét...

Ééés.. nem úsztuk meg. Április elején kaptunk egy 8 milliós ajánlatot arra a lakásunkra, amit két héttel később 10.5 millióért megvettek. Kicsit ráparáztam a dologra, és felhívtam egy ingatlanost, két nap alatt hozott 3 vevőt, egyik se alkudozott 200 ezernél többet (ami jó is volt, mert az ingatlanos viszont még többet is elvitt :D). Egy héten belül megvolt az adásvételi és a vételárat is megkaptuk, így májust már ugyanebben a lakásban, de albérlőként (viszont kezdőtőkével a frissen emiatt nyitott bankszámlánkon) nyitottuk. Mi örülünk nagyon, mert így nem kell kétszer költözni, és két kisgyerekkel meg a sok-sok cuccal ez nagyon nem mindegy.

2017: Na, ennek továbbra is örülök. A régi lakásunkban vagyunk, igaz, megterhelő, hogy a tervezett fél év helyett másfél évig kell kipengetni az albérleti díjat, de kisebb csodák (és családi segítségek) folytán valahogy megúsztuk eddig.

A kivitelezőkről... Könnyűszerkezetes házból is sokféle van, kivitelezőből még több, úgyhogy én olvasgattam, és ráböktem egy olyanra, akinek nem csak a duma, hanem a kb. négyzetméter árak is fent voltak a honlapján, illetve már futó vidéki projekteken is lehetett látni, hogy mit vállal és mennyiért. A belvárosban van irodája, nekünk ez is fontos, mert autónk nincs, nem tudok kimenni a "már-elfelejtettem-hol, de valahol-Pest-melletti" bemutatóterembe érdeklődni.. Amikor bent jártam az irodájában, egy kedves, sőt lovagias, segítőkész embert láttam, engem elsőre meggyőzött arról, hogy az ő kezében biztonságban lenne az építkezésünk. Szóval az igazság az, hogy pár telefonos csekkoláson kívül más kivitelezővel nem beszéltem. Vele viszont annál többet. Elmondtam az igényeket, a tőkét, amiből gazdálkodni lehet. Mindent felírt, hogy kalkulálni fog. A második alkalommal annyit mondott, hogy valószínűleg bele fog férni a költségvetésbe, de csak akkor, ha 4-5 millió körüli telket találunk, aminek keresésében már ő is segített. Szóval még volt pár körünk a banknál, és telket is kellett keresni.

2017: Ez a kedves drága ember továbbra is nagyon kedves, csakhogy a cég adószáma rajta van a végrehajtás alatt álló adózók listáján, ami miatt majdnem visszadobták az egész CSOK kérelmünket. Szerencsére nem, mert határozattal igazolni tudta, hogy le fog kerülni róla. Valamikor. Mert két hónappal az határozat után még rajta van. Jó lassú a NAV...

A dolgok persze akkor gyorsultak fel, mikor eladtuk a lakást, addigra megint voltunk bankokban, érdeklődtünk, kértünk hitelbecslést is. Kicsit pofára esés volt, hogy CSOK mellett kivitelezővel nem lehet építtetni (5 % ÁFÁ-val, fővállalkozói státuszban), csak akkor, ha minden egyes szakember nekünk ad számlát. Előtte csak annyit tudtunk, hogy 2 millió feletti számlánál kell szerződés is, de azt hittük, hogy lehet a pénzt folyamatosan egy fővállalkozónak, generál kivitelezőnek utalni, és ő meg majd megcsinál mindent. De nem, CSOK-ot csak akkor lehet felvenni, ha 27 % ÁFÁ-val dolgozik és vásárol mindenki, és ha más is veszi meg, a mi nevünkön van a számla. Persze van ÁFA-visszaigénylési lehetőség, de az összes eddigi kalkuláció is 5% ÁFÁ-val készült, és most akkor annyival többet kell előfinanszírozni, vagy mi van? Ez most sem egészen világos számomra, de legkésőbb a végére kiderül, és a költségvetésben van kb. 6.5 millió ÁFA, úgyhogy az 5 milliós keretet biztosan ki kell, hogy használjuk.

2017: Látszik, hogy mennyire összezavartak a bankok. Mivel több helyen is voltunk és más a szabályozás, ezért összemostam több dolgot is. Végül az FHB-nál adtuk be, de úgy tudom, az OTP sem szőröz annyit, de az Erste például már a kérelem beadása után kifejtette, hogy könnyűszerkezetes házat csak akkor kezd finanszírozni, ha megvan az emelt szintű szerkezetkész állapot. Viszont mindannyian teljesen korrektül kezelik most már a generál kivitelezős 5 % ÁFA-s variációt.

Szóval majdnem bőgve hívtam a kivitelezőnket, hogy ilyenkor mi van.. Megnyugtatott, hogy nem ez az első CSOK igényléses esete (bár nem 10 millió szokott lenni ugyebár..), és hogy meg fogjuk oldani, valóban 27 %-ra kell emelni minden ÁFÁ-t, de segíteni fog továbbra is, nem maradunk egyedül az építkezés szervezésével.

A telekkel kapcsolatban pedig úgy alakult, hogy mivel itt is csak 7 éve lakunk, nem mertünk kiköltözni még a környező települések egyikére sem, inkább belementünk abba a kompromisszumba, hogy egy telekre építkezzünk egy másik családdal. A kivitelező megígérte, hogy segít "párt" találni. Na, ekkor merült fel, hogy a CSOK törvényében semmi utalás nincs arra, mi van akkor, ha ugyanazon a telken két család is építkezik, nem pedig generál kivitelezőtől veszik készen a házat / lakást. Szerencsére jött április végére ehhez is a szabályozás, úgyhogy társasházi alapító okirattal menni fog a dolog. Garázzsal összekötött lakások lesznek, a garázsnak is külön fala lesz, így igazából két külön házról van szó, csak egymás mellé téve.

Vissztekintés 2017-ből: Nem lesz két ház. Egy ház lesz. Nem lett párunk, hárman is visszamondták. Meguntuk, meg szorított az idő is már augusztus körül, hogy lejár a foglalás, vegyük meg a telket, így úgy döntöttünk, egy ház lesz és megvesszük a telket. A kivitelező kalkulált (garázs nélkül, CSOK miatt meg kell legyen a 90, úgyhogy kerek 90 nm-es házra) úgy, hogy beleférjünk. 

Megnéztünk pár telket, köztük a Harmatosvölgyben is, csak saroktelkeket, hogy kényelmesen el lehessen különíteni az élettereket. Kaptunk egy olyan infót, hogy május elsejétől meg fogják emelni az árakat , így gyorsan döntenünk kellett. A kivitelezőnk lépett, és (kérés nélkül...) vállalta, hogy foglalózza a kiszemelt telket, és azt is, hogy ha nem találunk időben párt, akkor ő megépíti a másik lakást, és értékesíti. Ez nekünk is adott egy löket energiát, hiszen már nem kellett attól sem félnünk, hogy a másik lakás miatt csúszunk, vagy bármi probléma adódik.

2017: Hazudott. Kiderült már tavaly nyáron, hogy alig van tőkéje, mindig az épp aktuális építkezésre kapott pénzt forgatja több építkezésbe is, és így halad apránként előre. De ugye milyen szépen hangzott? :)

Azóta találtunk egy családot, hasonló kondíciókkal, és megvesszük a telket együtt jövő héten. 4.22 millió lesz fejenként. A gáz és a csatorna van bekötve, a villany a telek előtt van, a víz nincs bekötve, pontosan nem tudom, milyen messziről kell bekötni majd, de a kivitelező beleszámolta a költségekbe a bekötéseket is. Mivel a telek csak 829 nm, ez meg kétfelé is oszlik, ezért fejenként csak bruttó 124 nm beépíthető. Mi ezt első körben úgy osztottuk be, hogy 85 nm lakásunk és 17 nm garázsunk lesz, ezt kalkuláltuk kb. 25.4 millióra. Elvileg lejön az 5 milliós ÁFA. Ebben konyhabútor, terasz, járda, kerítés, lámpatestek nincsenek benne, viszont a padlófűtés többletköltségét beletettük, és a CSOK esetén nem mindegy a kazán és a szigetelés sem, úgyhogy ezeket is bele kellett számolni. Én kivitelező nélkül megőrülnék, hogy mennyi mindenre figyelni kell.. Minden elismerésem azoké, akik kivitelező nélkül bele mernek vágni, nekem még így is bonyolult.

Hát, továbbra is minden elismerésem annak, aki generálos nélkül belevág, bár így is sok dologra nekünk kell figyelni, noszogatni, stb., de ha most már menni fog, akkor ám legyen. Csak menjen...

Építési tervünk, műszaki rajzunk még nincs, de pár héten belül az is meglesz, és elindíthatjuk majd a CSOK-igénylést, jó sok papírmunka lesz még, de egyenlőre még nagyobb a lelkesedés, mint a fásultság, úgyhogy örömmel nézünk elébe. Szorítsatok! :)

Na, ez a legdurvább. Konkrétan emlékszem a dátumra. 2016. aug. 12-én készítettük el a skiccet, mindent megbeszélve, utána semmit az ég világon nem variáltunk rajta. Október vége körül lett kész a rajz, utána ment a szakági tervezőkhöz, január végére lett feltöltve az e-naplóba, de mint kiderült, egy-két kattintás lemaradt, ezért csak március eggyel lett bejelentve az építkezés. :) Ami akkor derült ki, mikor március 6-a körül mentünk volna intézni a LTP-t. Kicsit se voltunk ám idegesek. :D

Szóval így jártunk, és ezért volt az, hogy egy évig nem írtam. Nem nagyon tudtam írni semmi fejleményt, mert a stagnálás fázisában éreztem magunkat. Kicsit idegtépő, mikor x hónap csúszás után felhívod a tervezőt, és ír vissza, hogy bocs, de 10 napos külföldi nyaraláson vagyok. És október 2-án azt mondja, hogy bocs, hogy ilyen lassan megy, de év vége van.. :) Kicsit más a tervezők időszámítása, és míg fel nem találjuk az időgépet vagy más alternatív idősíkokat, addig sajnos erre számítsatok.

És kérlek, továbbra is szorítsatok értünk, ránk fér. :)